1. Ana Sayfa
  2. Bu İlaç Ne İşe Yarar
  3. Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirinin Faydaları Neler ? Aspirinin Yan Etkileri

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirinin Faydaları Neler ? Aspirinin Yan Etkileri

Aspirin Ne İşe Yarar Aspirinin Faydaları Neler Aspirinin Yan Etkileri

Aspirin Ne İşe Yarar?; Aspirinin Faydaları Neler ? Aspirinin Yan Etkileri Hepimizin bildiği Aspirin günlük hayatımızda bir çok rahatsızlık için kullanılmakta. Ama tam olarak ne işe yaradığını biliyormusunuz? Buyurun ayrıntıları ile anlattık.

Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesicidir: Aspirin ağrıkesici ve yangı giderici özellik gösterir. Vücudunuzda yangıya (enflamasyon) niçin olan prostaglandinler adı verilen türlü moleküller yer alır. Ağrı oluşumunda ve yangı oluşumunda vazife alan bu moleküllerin üretilmesi aspirin yönünden engellenir. Bu tesir aspirin dozu 300 mg’ın üstünde olduğu vakit meydana menfaat.

"<yoastmark

• Kalp Hastalıklarında Etkisi: Aspirin’in kalp krizi üstüne pozitif tesiri ilk kere 1974 senesinde gösterilmiştir. Geçen 40 sene içerisinde uygulanan klinik çalışmalar; kalp – damar hastalığı olan, kalp krizi geçirmiş, balon- stent tedavisi yapılmış yahut koroner bypass operasyonu geçirmiş erkek ve bayanlarda, aspirinin yineleyen hadiseleri önlemede yararlı olduğunu meydana koymuştur. Günümüzde, kalp damar yahut beyin damar hastalığı geçirmiş hastaların, rastgele bir engelleyici hali yoksa, düşük doz aspirini yaşam boyu kullanması tavsiye edilir.

• Kanser Ve Aspirin: Son yıllarda uygulanan pekçok bilimsel çalışmanın sonuçlarına göre; ara sıra tertipli Aspirinin tüketimi, kanseri engelleyici etkilere sahip. Yine aspirinin pekçok kanser dürünün gelişmesini yavaşlattığı yahut kanser hastalarının tedavisine eklendiğinde başarıyı arttırdığına dair de bilimsel çalışmalar gittikçe artmaktadır. Fakat doktora danışmadan tüketimi tehlikeli neticeler yaratabilir.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü tesiri dışında aspirinin en bilindik faydaları arasında tansiyonu düşürmesi yer alır. Araştırmalara göre hipertansiyon dışındaki yüksek tansiyon ve orta tansiyon sorunlarında tertipli aspirin tüketimi tansiyonun az civarda düşmesini sağlar.

Aspirinin başka bir yararı, kanı inceltme fonksiyonu yardımıyla kalp krizi riski dahil kalp hastalıkları tehlikesini azaltmasıdır.

Kan sulandırıcı tesire sahip olan ve kanın incelmesini gerçekleştiren aspirin damarların tıkanma ve iltihaplanma tehlikesini düşürür.

• Aspirin tüketimi bunun beraberinde kanın pıhtılaşmasını azaltır. Kan pıhtılaşmasını azaltması şayet felçten koruyucu tesire sahiptir.

• Kan sulandırıcı tesir bebek aspirinin faydaları arasında dahi ilk sıralarda gelir. Uzmanlar şeker, tansiyon yahut kalp krizi riski taşıyan ailelerin evlerinde bebek aspirini bulundurmalarının yararlı olduğunu belirtir.

Aspirinin Saça Faydaları Nelerdir?

Aspirin tüketimi saç sihhati için de pekçok yararlara sahiptir:

Aspirin, saçların solgun ve sıhhatsiz görünmesine niçin olan kırıkları azaltarak canlı ve parlayan görünmesine dayanak olur.

• Özellikle açılmış renkli saçların dış etkenlerden etkilenme ihtimali çoktur. Dolayısıyla klorlu su ve güneş açılmış renkli saçları koyu renklere göre daha çok etkiler. Eğer güneş, klor gibi dış etkenlerin saç renginizi değiştirmesini istemiyorsanız birkaç aspirini ılık suda çözdürerek saçınıza sürebilirsiniz.15 dakika beklettikten sonra yıkayarak saçınızın naturel rengini koruyabilirsiniz.

• Aspirinin saça faydalarından bir tanesi de kepeği önlemesidir. Aspirindeki salisilik asit saç derisindeki ölmüş hücreleri yok ederek kepek oluşumunu azaltır. Toz durumuna getirdiğiniz aspirini şampuana ilaveten kepek sorununuza kolay bir şekilde çözüm kullanabilirsiniz.

Aspirinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Aspirin Nedir
Aspirin Nedir

Aspirin tüketimi cilt için de faydalıdır:

• En sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan uçuk, aspirin tüketimi ile daha kısa sürede tedavi edilebilir. Kişiden şahsa farklılık gösterse de uçuklar ortalama 8 günde geçer. Günde bir adet aspirin tüketimi bu zamanın 5 güne inmesini sağlar.

Aspirin, uçuk iltihabını azaltarak sızı ve ıstırap için de bir çözüm olur.

Aspirin siğil tedavisi için de kolay yollardan bir tanesidir. Üç gün süresince siğilin üstünde ezdiğiniz birkaç aspirini döke döke siğilinizi geçirebilirsiniz. Bunun için siğili meydanda bırakarak siğil olan bölgeye bir bant yapıştırabilir, aspirin tozunu siğilin üstüne döktükten sonra yineleme bir bantla bölgeyi kapatabilirsiniz.

Güneş yanıkları için de aspirin kullanmak mümkün. Özellikle açılmış tenli olan şahıslar güneş koruma ürünleri kullanmadan güneşe çıktıklarında güneş yanıkları ile karşı karşıya kalabilirler. Oldukça ıstırap veren güneş yanıkları ara sıra bedenin kızarmasına ve su toplamasına niçin olur. Daha çok yanık kremi ile tedavi edilmeye çalışılan yanıklar için aspirin kullanabilirsiniz.

Aspirinin Dişe Faydaları Nelerdir?

"<yoastmark

Son incelemelere göre aspirin tüketiminin diş sihhati için de pozitif faydaları vardır. Dişlerin kendi hücrelerini yenileyebilmeleri epey kısıtlıdır. Bu sebeple çürük tedavisinde dolgu teknolojisi tüketilir. Kuzey İrlandalı ilim adamları yönünden uygulanan incelemeler, aspirinin dişte meydana gelen aktiviteleri tedavi ederek sinirlerin iltihaplanmasını ve ağrılara niçin olan diş çürümelerini önlediğini gösterir. Belfast’ta bulunan Quenn’s Üniversitesi’nde uygulanan bir incelemeye göre, diş kökündeki hücreler aspirinle ikaz edilir ve böylelikle dişler yenilenir.

Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim yönünden yürütülen çalışmanın belirtileri aspirinin hasar görmüş dişin kendini tedavi etmesine yardımcı olma ihtimalini göstermektedir.

Aspirin Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Aspirin; hafif-orta şiddetteki ağrıları, migren ağrısını ve ateşi tedavi etmek için en çok sarfedilen ilaçlardan bir tanesidir. Yaygın kullanım alanları:
• Baş ağrısı
• Regl ağrıları,
• Soğuk algınlığı ve inflüanza
• Burkulma ve zorlanmalar
• Artrit gibi uzun vakitli haller yer alır.

Aspirin ne işe yarar ?

Orta şiddetli ağrıların tedavisinde sarfedilen aspirin, dünyada en çok tercih edilen ilaç olma özelliğine sahiptir. Ağrı kesici özelliğinin beraberinde iltihap söktürücü olmasıyla dahi iltihap tedavisinde de sık sık kullanılmaktadır. Kan sulandırıcı ve kanın pıhtılaşmasına mani olması sebebiyle de kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi ve inme tehlikesini azaltmaktadır. Tüm bu faydalarının beraberinde kullanması riskli olan hastalar dahi bulunmaktadır. Özellikle mide rahatsızlığı olan ve kanaması olan bireylerin aspirin kullanımından ırak durması tavsiye edilir. Kanı sulandırdığından kanaması olan hastaların daha çok kan kaybetmesine neden olmaktadır. Son uygulanan incelemelere göre aspirin ten ötürü gerçekleşen vefat tehlikesini %47’ye kadar düşürdüğü teşhis edildi.

ASPİRİN KORONA VİRÜSE İYİ GELİR Mİ?

Halk arasında pekçok ağrının tedavi edilmesinde ilk müracat edilen, üstelik ara sıra doktora danışmaya lüzum duymadan dahi sarfedilen aspirin, vücuttaki iltihabı sökmesi, hafif ve orta şiddetli ağrıları dindirmesinin beraberinde korona virüs ölümlerini azalttığı teşhis edilmiştir. Amerika’dahi kalp ve damar hastalığı olan ve korona virüse yakalanan hastaların tedavisinde aspirin kullanılması neticesi vefat oranlarının büyük oranda azaldığına rastlanmıştır. Korona virüse yakalanan ve aspirin verilmeye başlayan hastaların yoğun bakıma kaldırılma oranları %43, solunum cihazına bağlanma oranları %44 oranında azaldığı görülmektedir. Yapılan tetkiklerin sonucunda elde ettikleri belirtiler aspirinin korona virüse karşı atılan mühim bir adım olduğu aktarılmaktadır.

ASPİRİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Ağrı kesici ve kan sulandırıcı özelliği ile pekçok hastalığa iyi gelen aspirin ölçüsüz kullanılması halinde kanamalı hastalıklarının dinmesini engeller ve çok çok kan kaybına niçin olur. Bununla beraber ülser hastası ve başka mide rahatsızlığı olanların kullanılmaması gereklidir. Kronik hastalığı olan ve yüksek dozda ilaç alan kişilerinde doktorlarına danışmadan aspirin içmemesi gereklidir. Hamileliğin ilk aylarında düşük riski olan kadınlar dahi aspirin kullanımından kaçınmaları tavsiye edilmektedir.

ASPİRİN HANGİ İLAÇLARLA KULLANILMAMALIDIR?

Farklı türde ve dozdaki ilaçların eş vakitli kullanılması şifadan çok sihhati riske atmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar, şeker ilaçları, değişik sızı kesiciler, digoksin, metotrksat, MAO inhibitörleri, valproik asit gibi ilaç kullanan bireylerin aspirindan ırak durmaları gereklidir. Şifa bulmaya çalışırken eş vakitli değişik türde ilaçların tüketilmesi sağlığa daha çok zarar vermektedir. Bundan ötürü aspirin ilkin olmak suretiyle rastgele bir ilaca başlarken kesinlikle doktora başvurulması gereklidir. Doktor kontrolünde reçete ile satın alınması gereken aspirin çiğnenmeden ve kırılmadan direkt su ile içilmesi lazım olur. Oda ısısında koruma edilmesi gereken aspirin bağırsaklarda çözülerek ağrılar üstünde sirayet etmeye başlar. Bundan ötürü direkt olarak su ile yutulması tavsiye edilir.

 

Aspirin Ne işe Yarar adlı makalemizi okudunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap