1. Ana Sayfa
  2. Bu Vitamin Ne İşe Yarar
  3. C Vitamini Ne İşe Yarar? Neden C Vitamini almalıyız? Yararları neler?

C Vitamini Ne İşe Yarar? Neden C Vitamini almalıyız? Yararları neler?

C Vitamini Nedir ne işe yarar faydaları neler

C Vitamini Ne İşe Yarar?; C vitamini eksikliği durumunu hepimiz duymuşuzdur. C Vitamini nedir ? C Vitamini Ne kadar almalıyız? Fazlası yararlı mı zararlı mı? Bu konuları işlediğimiz bu makalede pek çok yabancı ve yerli kaynaktan yararlandık. Umarız aradığınızı yazımızda bulacaksınız. Buyurun Yazımıza

C Vitamini Nedir?

Askorbik asit ve askorbat biçiminde de bilindik , türlü besinlerde bulunan ve rejim takviyesi biçiminde de satılan bir vitamindir. C vitamini, doku onarımı ve birtakım nörotransmitterlerin enzimatik üretiminde rol oynayan esas bir besindir. Vücuttaki birkaç enzimin çalışması için gerekmektedir ve bağışıklık sistemi için önemlidir.

C Vitamini Nedir
C Vitamini Nedir

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Bu yüzden suda eriyen C vitamini bedende depolanmaz. Vücudumuzun gereksinim duymadığı çok miktardaki c vitamini vücuttan sidik aracılığı ile atılır. Vücudumuz suda çözünen vitaminlerin ufak bir rezervini tutar.

Yine de bedende meydana gelebilecek muhtemel sorunları önlemek için tertipli olarak alınmaları lazım olur. C vitamini portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi pekçok meyve ve sebzede yer alır. C vitamini beslenmeyi arka vermek için gıda takviyesi biçiminde de kullanmak muhtemel. C vitamini destekleri çoğunlukla ve içerikleri ile desteklenir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nedir ne işe yarar

C vitaminini, iki kere Nobel Ödülü sahibi Linus Pauling, bir dizi kitabında bağışıklığı artıran bir harika gıda olarak tanıtmıştır. C vitamini aslında de için epey önemlidir. C vitamininin başka faydaları şayet alttaki gibidir: C vitamini, bedenin naturel müdafaa yetisini yani bağışıklık sistemini güçlendirebilen kuvvetli bir antioksidandır. Araştırmalar, C vitamini kullanımının kandaki antioksidan seviyesini %30’a kadar artırabileceğini göstermiştir. Bu artım, bedenin iltihapla daha iyi şekilde savaşmasına yardım eder .

Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyon problemi hayat sürdüren üstelik yaşamayan şahıslarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olma ihtimalini göstermiştir.

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Şiddetli C vitamini eksikliği semptomlarının gelişmesi aylar sürebilir, ama vücudunuz bir sorun olduğunu hissettirecek birtakım ince işaretler verir ( ): C vitamini, , saç, eklemler, kemikler ve kan damarları gibi bağ dokularında bol miktarda bulunan bir protein olan kolajen üretiminde mühim bir rol alır. C vitamini seviyeleri düşük olduğunda, keratoz pilaris olarak bilindik bir cilt problemi meydana çıkabilir.

Bu durumda, gözeneklerin içerisinde keratin proteini birikmesi sebebiyle üst kolların, uylukların yahut kalçaların gerisinde engebeli tavuk derisine benzeri bir deri meydana gelir. C vitamini eksikliği, saçın uzamasıyla beraber protein bünyesinde ilerleyen kusurlar sebebiyle saçın bükülmesine yahut sarmal şekillerde uzamasına niçin olur. Cildin yüzeyindeki saç kökleri, bölgeye kan ve gıda gerçekleştiren pekçok ufak kan damarı içerir.

Vücutta C vitamini eksikliği olduğunda, bu ufak kan damarları kırılgan duruma gelebilir ve kolayca çatlar. Bu kırılmalar saç köklerinin etrafında ufak, parlayan al lekeler meydana gelmesine niçin olur. Kaşık biçiminde uzayan, ince ve kırılgan yapıda olan tırnaklar daha sık sık demir eksikliği anemisi ile ilişkilendirilirler, fakat bunun yanında C vitamini eksikliği ile de bağlantılıdırlar.

Tırnak yatağındaki kanama olarak bilindik al lekeler, kolayca yırtılan zayıflamış kan damarları sebebiyle C vitamini eksikliği esnasında meydana çıkabilir. Sağlıklı cilt, cildin dış tabakasında büyük miktarda C vitamini içerir. C vitamini, cildi güneşin yol açtığı oksidatif hasardan ve sigara dumanı gibi kirletici maddelere maruz kalmaktan korur.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

İnsan bedeni naturel olarak kendi kendine C vitamini üretmediği için beslenme aracılığı ile naturel kaynaklardan bedene alabilmek gerekmektedir. C vitamini bedenin gıdalardan aldığı demirin hazım sistemi yönünden emilmesine ve sonrasında kullanmak üzere depolanmasına yardım eder. Uzmanlar, C vitamininin en güvenilir ve beden için en faydalı gıdalardan biri olduğunu söylem etmektedirler.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir
C Vitaminin Faydaları Nelerdir

C vitamininin faydaları arasında bağışıklık sistemini sağlamlaştırmak, kardiyovasküler hastalıklara, doğum evveli sıhhat problemlerine, göz hastalıklarına ve üstelik cilt kırışıklıklarına karşı koruma sağlamak sayılabilir. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde C vitamininin gerilim sebebiyle bağışıklık sistemi zayıflamış olan bireyler için faydalı olduğunu görülmüştür.

Alkol kullananların, sigara içenlerin ve obez kişilerin vücutlarında en süratli tükenen gıda maddelerinden birisi olduğu için umumi sıhhat ölçümünde mühim bir kıstas olarak görülür. Vücudunda düşük oranda C vitamini bulunan bireyler ile karşılaştırıldığında yüksek oranda C vitamini bulunan kişilerin inme (felç) riski ile daha az oranlarda olduğu gözlemlenmiştir.

C vitamini bedenin hem içindeki üstelik dışındaki hücreleri etkilediği için cilt kuruluğu ve yaşlanmaya karşı pozitif etkileri olduğu düşünülmektedir. C vitamini eksikliği Ağır C vitamini eksikliği görülen bireylerde kansızlık (kansızlık) , diş eti kanaması , ciltte morarma gibi haller görülebilir.

Meyve ve yeşillik yönünden varlıklı bir rejim ile beslenmenin meme, kolon ve akciğer kanserleri gibi pekçok kanser türünün meydana çıkması riskinin azaldığı düşünülmektedir.

C vitamini sıhhatli bir hayat için bedenimiz yönünden yeterli miktarda alınması gereken önemli bir besindir. Kemiklerin, derinin, kan damarlarının oluşumundan ve korunmasından mesuldür. Bazı besinlerde bulunmakla beraber daha çok meyve ve sebzelerde yer alır.

Vücudumuz; kıkırdak, kolajen ve kas oluşturabilmek için C vitaminine gereksinim duyar. Ayrıca demir emilimi ve depolanabilmesi içerisinde vitamini C tüketmemiz lazım olur. Özellikle gastrointestinal birtakım rahatsızlıkları bulunan şahıslar C vitamin eksikliğine karşı duyarlıdırlar.

Çünkü C vitamini demir emilimine yardım eder. C vitamininin en mühim görevlerinden biri serbest radikallerle savaşmaktır. Serbest radikaller, bedenimiz besinleri yaktığı vakit yahut radyasyon ve tütün dumanına maruz kaldığında meydana çıkan moleküllerdir. Bu moleküller, kalp ve kanser rahatsızlıkları ilkin olmak suretiyle önemli sıhhat problemlerine niçin olabilirler.

C vitamininin faydaları Kronik hastalıklara karşı korur C vitamini, bedenimizin naturel müdafaa mekanizmasını güçlendirir. Bol miktarda C vitamin kullanımı, kandaki antioksidan sayısını %30 oranında arttırabilir. Böylece bedenin inflamasyon ile savaşına katkıda yer alır ve serbest radikallerin birikmesini engel olur. Aksi durumda serbest radikallerin birikimi, müzmin hastalıklara ve oksidatif strese niçin olur.

C vitamin, müzmin hastalığa yakalanma tehlikesini azaltır. Yüksek tansiyonu düşürür Kalp krizinin en mühim nedenlerinden biri olan yüksek tansiyonu düşürmede de C vitamininin pozitif tesiri vardır.

Günlük C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

C vitamini en sık sık turunçgiller ürünleri, türlü meyveler ve sebzelerde yer alır. Bunun yanında kapsül durumunda ve çiğnenebilir tabletler biçiminde oral alınan takviyeler durumunda de C vitamini alabilmek muhtemel olabilir. Ancak tıp eksperleri antioksidan özellikleri için alınan takviye C vitamininin besinlerde naturel olarak bulunan antioksidanlarla tıpkı civarda yarar sağlamadığını düşünmektedir.

Suda çözünen vitaminlerin beden içerisinde sıhhatli seviyelerde bulunmasını sağlamak için bu tarz vitaminlere diyette fazlası kez kere yer verilmelidir. C vitamini yönünden varlıklı meyve ve sebzelerin elverişli olanları adamakıllı temizledikten sonra ham olarak yemek, kalanlarını dahi muhtemel muhtemel epey az suyla pişirmek, suda çözünür vitaminlerin bir kısmının pişirme suyunda kaybolmasını engelleyecektir.

C vitamini eksikliği niçin olur?

C Vitamini Ne İşe Yarar
C Vitamini Ne İşe Yarar

 

C vitamini içeren gıdaların yeterli miktarda tüketilmemesi, C vitamini eksikliğine niçin olur. Özellikle istikrarsız beslenen, şiddetli hafıza hastalığı bulunan, alkol ve sigara kullanan şahıslar ve diyalize giren hastalarda C vitamin eksikliği görülebilir.
C vitamini eksikliği bulguları C vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar Yetersiz C vitamini alımı, müzmin inflamasyona, oksidatif strese, anemiye, diş etlerinde kanama ve diş kaybına niçin olur. Oksidatif gerilim ve müzmin inflamasyonun şiddetli seyretmesi kalp ve şeker gibi önemli müzmin hastalıkları yanında getirebilir. C vitamini testi C vitamini eksikliği, kan testi ile kolayca tespit edebilir. C vitamini eksikliğine fazlası vakit D vitamini eksikliği de eşlik eder.

C vitamini nedir, ne işe yarar?

Vücudun pekçok ihtiyacını karşılayan ve hastalıklardan koruyan C vitamini ile alakalı bilmeniz gereken her şey… C vitamini yiyecekler aracılığı ile alınmalıdır, zira bedenin gereksinimi olan başka mineral ve vitaminleri de bu şekilde alabilmek muhtemel olabilir. Bağışıklık düzeneğinin kuvvetli kalabilmesi için C vitaminine gereksinim vardır.

Ayrıca cildin kolajen üretebilmesi, tendonların, bağ dokuların, damarların ve kıkırdağın yenilenebilmesi için C vitamini gerekmektedir. C vitamini eksikliği birtakım kalp hastalıklarına ve kanser hastalıklarına çağrı çıkartabilir. Ayrıca diş ve diş eti hastalıkları, cilt ve saçlarla alakalı başgösteren bazı rahatsızlıkların nedeni C vitamini eksikliği olur. Eğer bir hastalık sebebiyle takviye olarak almanız gerekmiyorsa, C vitaminini gıdalar aracılığı ile almanız gerekiyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap