1. Ana Sayfa
  2. Bu Ne İşe Yarar
  3. EKRAN KARTI NE İŞE YARAR? EKRAN KARTI YANAR MI?

EKRAN KARTI NE İŞE YARAR? EKRAN KARTI YANAR MI?

Ekran kartı ve bitcoin madenciliği (1)

Ekran kartı ne işe yarar; gelişen teknoloji ile ekran kartı, görüntülerin monitöre yansıtılmasını sağlayan bir araçtır. Ekran kartı ne işe yarar? Ekran kartı yanar mı? Ekran kartı her bilgisayarda farklı mıdır? Monitördeki görüntünün kalitesini ekran kartımı etkiler? İşte bu soruların cevabını bu yazıda anlatıyorum. Buyurun başlayalım.

EKRAN KARTI NE İŞE YARAR?

Ekran kartı ne işe yarar, ekran karının en temel amacı işlemci, hard, ram, disk gibi bilgisayar işletimcisi ara birimlerinden, ana kart vasıtası ile elde ettiği bilgileri gerekli dönüşümleri sağladıktan sonra monitöre aktarmak ve bu görüntülerin bilgisayar kullanıcısına sunulmaktadır. Ekran kartı sayesinde monitörde görüntü oluşmasını sağlar, laptop ve bilgisayar kasalarında bulunur.

Ekran kartı ne işe yarar
Ekran kartı ne işe yarar

Ekran kartı takılmadan bilgisayarınıza gelen voltajı kesmeniz şarttır. Bilgisayarın kasasının içine ekran kartı takılmaktadır. Ekran karı değişimi yapılırken soketi falan taktığınızdan emin olmanız gereklidir. Ekran kartınızın ekstra güç ihtiyacı duyabilir. Böyle durumlarda ekran kartınızın ekstradan güç girişleri bulunuyor ve yeni ekran kartınızın voltaj girişlerine takabilirsiniz.

Ekran kartı seçerken işlemcinin hızına ve veri yolunun genişliğine dikkat edilmelidir. Monitörünüzün çözünürlüğüne göre kart seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Film, oyun ve program kullanımlarınıza bağlı olarak istediğiniz kategoriye göre tercih yapabilirsiniz. Kartın işlemcisi ne kadar güçlü olursa bit değeri ne kadar güçlü olursa kullanım açısından da o kadar kaliteli bir görüntü alacaksınız.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ VE EKRAN KARTI

Ekran kartı ne işe yarar, bilgisayarımızdaki ekranın görüntü kalitesi tamamen ekran kartının işlemcisinin ne kadar kuvvetli olduğu ile alakalıdır ve biti ne kadar yüksekse çözünürlüğü de o kadar kalitelidir. Ekran kartının belirli bir zamandan sonra değiştirilmesi gereklidir. Oyun oynuyorsanız, film izliyorsanız, program kullanıyorsanız ekranınızın çözünürlüğü çok iyi olmalıdır.

Ekran kartı ve madencilik
Ekran kartı ve madencilik

Yeni trend olan bitcoin madenciliği içinde ekran kartı oldukça önemlidir. Çünkü bitcoin dijital bir para olduğu için çok fazla elektrik tüketimi de fazladır. Bundan kaynaklı olarak ekran kartının işletimcisi gün geçtikçe zayıflar ve yenilenmesi gerekir.

EKRAN KARTI NASIL KULLANILIR

Oyun tutkunlarının da sürekli olarak oyunlarından yeterli hazzı alabilmeleri için gerekli olan ekran kartlarını zamanı geldiğinde yenilenmesi gereklidir. Unutmamanız gereken şey eğer ekran kartını siz değiştiriyorsanız bilgisayarınızdaki elektriği kesmeniz gereklidir. Eski ekran kartınızı düzgün çıkartarak yerine yenisini aynı şekilde yerleştirmeniz gerekir. Daha iyi bir görünüme sahip olmanız için bilgisayarınıza en uygun olan ekran kartınızı ve kartın işletimcisinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer kartınızın işletimcisi bilgisayarınız için düşük ise görüntü kalitesi istediğiniz şekilde olmayacaktır.

Piyasada birbirinden farklı birçok ekran kartı bulunur. Bu ekran kartlarının bazıları çok yüksek fiyatlardan satılır. Bunun nedeni ise, piyasada bulunan rekabet ve daha fazla kitleye ulaşmak istenmesidir. Her insanın bilgisayarının kullanım amacı çok farklıdır. Bunun için herkes yaptığı işe ve kullandığı bilgisayara göre bir ekran kartı seçmelidir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap