1. Ana Sayfa
  2. Bu Ne İşe Yarar
  3. Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Faydaları nelerdir? Zararları ve Yan Etkileri

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Faydaları nelerdir? Zararları ve Yan Etkileri

Keten Tohumu zararları

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? ; Faydaları nelerdir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir. Şu aralar herkesin sıklıkla aradığı Keten Tohumu ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik. Bir mucize olan Keten tohumu ile ilgili aradığınız tüm bilgi yazımızda.

Keten tohumu nasıl tüketilir, yağının faydaları nelerdir?

İçerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kalp sağlığının vazgeçilmezlerindendir. İltihaplanma, alerji, astım, şeker gibi hastalıklarla savaşmanın beraberinde kanser tehlikesini azaltma ve bayanlarda üreme sağlığını ıslah gibi özellikleri vardır. Göz sağlığını, saçları ve cildi korur. Uzmanlar, rejim yapanlar için, beslenmelerini düzenlemek ve daha sıhhatli duruma getirmek için keten tohumunun kullanılmasını tavsiye etmektedir. Keten tohumu, binbir yararı olan ufak, kahverengi renkli tohumlardır. Kültürümüze Asya, Amerika ve Afrika mutfaklarının olmazsa olmazı olarak girmiştir.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar
Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Keten tohumu ham durumuyla yenilebilir fakat yemeklerde kullanılması daha faydalı olacaktır. Vücut keten tohumu sayesinde gıdaları daha basit emebilir ve böylelikle sindirimi hızlandırmış olur. Keten tohumu lif yönünden varlıklıdır ve bitki bazlı protein kaynağıdır. Aynı vakitte C ve B6 vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum ve sodium bakımından epey varlıklıdır.

KETEN TOHUMUN FAYDALARI NELERDİR?

Keten tohumu, fazlası B karmaşık vitamin ve E vitamini ile magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller bakımından varlıklıdır. E vitamini sıhhatli cilt ve kemikler için temeldir. Potasyum sinir sağlığını korur ve demir, al kan hücrelerinin ve umumi metabolizmamızı büyüleyici pekçok enzimin mühim bir bileşenidir. Keten tohumu, kan şekeri seviyesini denetim altında tuttuğu için pekçok rejim programının mühim bir bölümünü oluşturur. Lif zenginliği sebebiyle mideyi dolu tutar ve çok kalori alımını engeller. Keten tohumu ile ilgili uygulanan bir çalışmada; meme kanseri tehlikesini düşürebildiği ve urun boyutunu azaltabileceği belirtilmiştir.

Keten Tohumu faydaları
Keten Tohumu faydaları

Ancak meme kanserine karşı yararlarını teyit etmek için daha çok klinik deneye gereksinim vardır. Keten tohumu bunun yanı sıra prostat kanseri riskinin azalmasıyla dahi pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar, öğütülmüş ketenin liganda yönünden varlıklı olduğu için prostat kanseri ile mücadele eden erkekler için çok faydalı olduğunu göstermektedir. Keten tohumu, hem çözünür üstelik çözünmeyen rejim lifi yönünden varlıklı bir kaynaktır. Keten tohumunun bu özelliği, şeker hastası şahıslarda normal kan şekeri seviyelerini korumaya yardım eder. Keten tohumundaki omega-3 yağ asitleri ve lignans varlığından ötürü, postmenopozal bayanlarda, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azalttığı bulunmuştur.

Keten tohumunda bulunan çözünebilir lif ayrıyeten gastrointestinal işlevlerine korunmasına yardım eder ve çözünmeyen lif, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürerek kalbin sıhhatli kalmasında mühim bir rol oynar.

Keten tohumu yağı, sivilce, rosacea ve egzama hallerinde iltihaplı cilt alanlarını iyileştirebilir. Bu yağın topikal programı güneş yanıklarını tesirli bir şekilde iyileştirir. Keten tohumu , yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık gibi hazım problemlerine yardım edebilir. Keten tohumu, suda çözünmeyen, yemek yedikten sonra hazım sisteminde artan iyi bir çözünmez lif kaynağıdır. Bağırsakta, suyu emerek, bağırsak düzenliliğini çoğalmaya yardım eder.

KETEN TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Keten Tohumu faydaları nelerdir
Keten Tohumu faydaları nelerdir

Keten tohumu adet halinde yahut yağ biçiminde kullanılmaktadır. Keten tohumunun öğütüldükten sonra 24 saat içerisinde tüketilmesi gereklidir. Salatalara ve yoğurda serpilerek tüketilebilir. Aynı vakitte uygulanan hamur işlerine de eklenmesi de tavsiye edilir. Ayrıca keten tohumunu yemeklerde yumurta yahut yağ yerine kullanmak mümkün olabilir. Öğütülmüş keten tohumu yumurta yiyemeyenler için kolay bir alternatiftir.

KETEN TOHUMU YAĞI NE İŞE YARAR?

Keten tohumunun bünyesinde bol miktarda doymamış yağ, potasyum, çinko ve n-3 yağının bulunmasından ötürü keten tohumu yağı diyetisyenler yönünden sık sık tavsiye edilir. Aşırı kullanılmadığı sürece her daim sağlığa faydalıdır ve günde ortalama bir şeker kaşığı yahut en çok bir çorba kaşığı olarak yalnızca bir kere tüketilmesi tavsiye edilir.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Keten tohumunu ham olarak tüketmemekte yarar vardır. Çiğ yahut olgunlaşmamış keten tohumları toksin içerebilir. Pişireceğiniz yemeklere keten tohumu katmayın. Bunun yerine, keten tohumlarını kahvaltılık gevreklere koyarak, yoğurta karıştırarak, smoothie yahut salatanıza katarak tüketebilirsiniz KETEN TOHUMU ZAYIFLAMAK İÇİN NASIL KULLANILIR? Keten tohumu lif, yağ, protein ve türlü mineraller ve vitaminler içerir. İçerdiği maddeler sayesinde lüzumsuz yağların eritilmesinin beraberinde, bağırsakları çalıştırarak, onlara jel gibi yumuşak bir iç doku kazandırır ve kabızlığı mani olur. Bu özelliği ile keten tohumu zayıflatıcı gıdalar arasında ilk sırayı alanlardan bir tanesidir. Ara öğünlerde havanda dövülen keten tohumu yoğurtla yenildiğinde aç olmama duygusal uzayacağı için, bireyin çok yemek yemesine mani olur.

Keten tohumu neye iyi gelir?

Keten tohumu içindeki kuvvetli gıdalar, kardiyovasküler hastalıklar, iltihaplanma, artrit, alerji, astım ve şeker gibi pekçok hastalık ile savaşmaya yardım edebilir. Keten tohumu, türlü kanser tehlikesini azaltır ve dişilerde üreme sağlığını iyileştirir. Aynı vakitte göz sağlığını, cildi ve saçları korumaya yardım eder.

KETEN TOHUMUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI

Keten tohumunun sağlığınıza ve diyetinizin niteliğini artırabilecek pekçok faydaları vardır. Şimdi bazılarına detaylı olarak bakalım: Keten tohumu, kan şekeri seviyesini denetim altında tuttuğu için pekçok rejim programının mühim bir bölümünü oluşturur. Lif varlığından ötürü, mideyi dolu tutar ve çok kalori alımını mani olur. Keten tohumu içerisinde, kansere karşı korunmada ve mücadelede anne faktör olan antioksidanlar olarak fonksiyon gören bol miktarda fitokimyasal vardır. Ayrıca, vücuttaki hormonları dengeleyen kimyasallara dönüşen varlıklı bir lignan kaynağıdır. Ayrıca, bu tohumlardaki omega-3 yağ asitlerinin, meme, prostat ve kolon kanseri tehlikesini azalttığı kanıtlanmıştır.

KETEN TOHUMUNUN ZARARLARI

Keten tohumu ve keten tohumu yağının birtakım özellikleri ekstrem kullanılması halinde sıhhat problemlerine yol açabilir. Bunlardan bazıları alttaki gibidir: – Şişkinlik – Mide rahatsızlığı – Gaz – İshal – Alerji Bazı hallerde iştahınızı dahi azaltabilir ve büyük miktarlarda tüketildiğinde olağandışı hormonal farklılıklara yol açabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap