1. Ana Sayfa
  2. Bu Supplement Ne İşe Yarar
  3. Kreatin Ne İşe Yarar ? Kreatinin Faydaları nelerdir?

Kreatin Ne İşe Yarar ? Kreatinin Faydaları nelerdir?

KREATİN nelerde bulunur

Kreatin ne işe yarar? ; vücutta bulunan hücrelere ve kaslara enerji sağlayan bu asit ne işe yarar? Kreatini nasıl kullanmalıyız ve kreatin nasıl düşer? Kreatinin zararı veya yan etkisi var mıdır? Kreatinin çeşitleri nelerdir? Kreatini nasıl yükselir? Evet tüm bu soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. Kreatininle ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Buyurun başlayalım.

KREATİN NE İŞE YARAR?

Kreatin ne işe yarar soruları aklımızda sıkça dolaşan bir sorudur. Kreatin vücudumuzda doğal olarak bulunan bir asittir. Kreatin kas kütlesini arttırır, enerji üretimi sağlar ve atletik performansın yükselmesinde yardımcı olur. Bunun için genellikle sporculara besin takviyesi olarak verilir. Karbonhidratların, proteinlerin, yağların ATP’ye dönüşmesinde ve yüksek enerjiye ihtiyacı olan dokuların kullanmasında yardımcı olur.

KREATİN faydaları
KREATİN faydaları

Kreatin hücresel enerjinin depolanmasında ve taşınmasında önemli bir rol oynar. Fazla enerjili fosfat grupları, fosfokreatin formunda oluşturularak ve depolanarak ana enerji kaynağı olan ATP’ye dönüştürülür. Kreatin sayesinde yağsız kas kütlesi oluşur, yorgunluk azalır, ruh hali iyileşir ve kemik yoğunluğu artar.

KREATİNİ VÜCUT NE KADAR ÜRETİR?

Karaciğerimiz günlük yaklaşık olarak 2 gram kreatin üretmektedir. Vücudun günlük olarak 1 -3 gram kreatin ihtiyacı vardır. Bunu yarısı tükettiğimiz besinlerden gelir ve diğer yarısını da vücudumuz üretir. Dışarıdan alınan takviyeler genellikle 14 güne kadar günde en fazla 4 -5 grama kadar 25 gramlık veya 18 aya kadar günlük 4-5 grama kadar daha az miktarda alındığında daha güvenli olacaktır.

KREATİN NE İŞE YARAR
KREATİN NE İŞE YARAR

Vücutta bulunan iskelet kası belirli miktarda kreatini tutabilir ve daha fazla kreatin yüklemek kas seviyesini arttırmaz. Kreatin yükleme dozu doyma noktasına birkaç gün içerisinde ulaşır bunun için yan etkilerden korunmak önemlidir ve kreatin dozları günlere yayılmalı ve bol su ile tüketilmelidir.

KREATİNİ KİMLER KULLANMALI?

Kreatini genellikle yaşlılar, diyette gerektiği kadar kreatin alamayan vejeteryanlar, nörolojik hastalıklar bulunanlar, atletler, ağırlık kaldıran sporcular, vücut geliştiren kişiler almalıdır. Böbrek rahatsızlığı olan ya da böbrek hastalığı riski taşıyan ve diyabet hastaları kesinlikle kreatin takviyesi almamalıdır. Kreatin ne işe yarar gibi araştırmalar yapan hamileler de tüketmemeleri gerektiği konusunda bir sonuç alırlar.

KREATİNİN FAYDALARI

Kreatinin faydaları şu şekildedir; atletik performansı arttırır, kas kütlesini arttırır, yaralanma sonrasında hasarları onarır, depresyon semptomlarını azaltır, cilt yaşlanmasını önler, Alzheimer hastalığından korur, parkinsonu engeller, epilepsiyi önler, omurilik yaralanmalarından korur, kafa travmasını engeller, duyu ve hareketi etkileyen kalıtsal bozukluklardan korur. İşte kreatinin faydaları görüldüğü gibi saymakla bitmiyor.

KREATİN faydaları nelerdir
KREATİN faydaları nelerdir

Araştırmalara göre en iyi kreatin çeşidi, sindirimi kolay olan, ucuz ve etkili form kreaitin monohidrat’tır. Monohidrat’ın jel, kapsül, şeker, toz, sakız gibi çeşitli formlara sahiptir. En çok tüketilen şekli ise sporcu içecekleridir. Kreatinin etkisi, fazla yapılan egzersizle şiddeti azalarak düşer. Yoğun bir şekilde yapılan spordan kaçınmak gerekir. Kreatinin ne işe yaradığını ayrıntılı bir şekilde ele almış olduk.

 

Yorum Yap

Yorum Yap