1. Ana Sayfa
  2. Bu Vitamin Ne İşe Yarar
  3. Magnezyum Ne İşe Yarar ? Magnezyumun Faydaları ? Magnezyum nelerde bulunur?

Magnezyum Ne İşe Yarar ? Magnezyumun Faydaları ? Magnezyum nelerde bulunur?

magnezyum hangi besinlerde bulunur

Magnezyum Ne İşe Yarar ?; Vücudumuz için oldukça yararlı bir madde olan Magnezyum’u sizler için anlatmaya çalıştık. Magnezyum Nedir Ve Magnezyumun Faydalarını anlattığımız bu yazımızda Magnezyum hangi besinlerde bulunur ayrıntılı olarak anlattık.

Magnezyum Nedir?

magnezyum ne işe yarar
magnezyum ne işe yarar

Magnezyum minerali , kas, ve protein yapısı için vazgeçilmez olan, takviye mineral denildiğinde akla ilk gelen minerallerden bir tanesidir. Yeşil yapraklı yeşillik ve hububatlarda bol miktarda bulunan magnezyum bedenimiz için epey faydalı bir madddedir.

Magnezyum Faydaları Nelerdir?

magnezyum faydaları nelerdir
magnezyum faydaları nelerdir

Magnezyum faydaları ile en mühim minerallerden bir tanesidir. Magnezyumun faydaları: Magnezyumun anne rollerinden biri, enzimlerin gerçekleştirdiği biyokimyasal süreçlerde kofaktör yahut yardımcı molekül olarak hareket etmektir. Bu yönüyle 600’den çok reaksiyonun esasını oluşturur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz ( ): Magnezyumun antrenman performansına katkı sağladığını gösteren kuvvetli çalışmalar vardır.

Örneğin antrenman esnasında birikip yorgunluğa niçin olan laktatın vücuttan atılmasına ve kan şekerinin kaslara taşınmasına yardımcı olur.Böylece bilhassa sporcular ve yaşlıların antrenman performansının artırılmasında rol oynar.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

magnezyum eksikliği nasıl belli olur
magnezyum eksikliği nasıl belli olur

İnsan bedeni; fonksiyonlarının gerçekleşmesi, metabolik reaksiyonların oluşması, hormonal sistemin korunması, vücut homeostazisi, hücresel yapım ve onarımlar için pekçok minerale gereksinim duyar. Magnezyum dahi ademoğlu bedeninde bulunan mühim bir mineraldir. Sadece kas sisteminde görevli olduğu bilinmese de pekçok değişik ve mühim vazifeye sahip magnezyumun yeterli ve kararlı alınması lazım olur. Magnezyum eksikliğinde yahut fazlalığında bedende birtakım problemler oluşabilir.

Magnezyum Ne işe Yarar?

Vücuttaki asit-baz dengesini düzenleyen magnezyum, kas ve sinir sistemi için kalsiyumla beraber olmazsa olmazdır. Tüm bunların beraberinde kan basıncını düzenleyen, damar elastikiyetini gerçekleştiren magnezyum hücre yenilenmesinde de vazife alır. Beden ve beyin sihhati için belirleyici bir rol üstlenen magnezyumun noksan olması halinde şayet türlü problemler meydana gelir. Hipomagnezemi biçiminde de isimlendirilen bu vaziyet, yorgunluktan kas ağrıları ve üstelik astıma kadar pekçok sıhhat sorununun sinsi nedeni olarak görülür.

Hangi gıdalarda magnezyum bulunuyor?

magnezyum eksikliği neden olur
magnezyum eksikliği neden olur

Badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kurubaklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye ve bütün fasulye türleri), tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, nane, pazı, roka, pancar yaprakları gibi), muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao naturel magnezyum kaynaklarıdır.

Birçok ot, baharat ve yosunlar dahi magnezyum içerir; Agar yosunu, kişniş, dereotu, kereviz tohumu, ada çayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu dahi magnezyum bakımından varlıklıdır.

Magnezyum içeren ilaçların yahut multivitaminlerin hekim tavsiyesi olmadan bilinçsizce alınması, magnezyum düzeylerinin normal sınırların üstüne çıkmasına ve amel, huzursuzluk, vücut ısısında artım, devamlı uyku talebi gibi istenmeyen hallere niçin olabiliyor. Vücutta magnezuyum eksikliğine tabi olduğu düşünülen bulgular varsa, kesinlikle doktora başvurulmalı ve doğru yollarla magnezyum alımı sağlanmalıdır. Kanda serum düzeyinin ölçülmesi her daim reel magnezyum düzeyini göstermeyebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap