1. Ana Sayfa
 2. Bu Vitamin Ne İşe Yarar
 3. Selenyum Ne İşe Yarar? Selenyum Nedir? Faydaları neler?

Selenyum Ne İşe Yarar? Selenyum Nedir? Faydaları neler?

selenyum faydaları

Selenyum Ne İşe Yarar?; Selenyum nedir? Selenyumun Faydaları neler? Hangi besinlerde Selenyum Bulunur? tüm bu soruların cevabını verdiğimiz yazımızda vücudumuz için oldukça yararlı bu vitaminden bahsettik. Uzmanlara danışarak oluşturduğumuz bu yazımızın işinize yarayacağını umut ediyoruz.

Selenyum Nedir?

Yunanca “selene” kelimesinden türetilmiştir ve bu sözcüğün manası Yunanca’dahi “Ay”dır. Vücut için az miktarda lüzumlu olduğu durumda metabolizma ve tiroid fonksiyonu dahi girmek üzere epey mühim süreçlerde rol oynar ( ). Farklı besinlerde selenyum bulunmaktadır ve günlük beslenmeye dayanak olarak selenyum destekleri kullanmak mümkün. Selenyum ilkin olmak suretiyle vücuttaki pekçok sistem için ehemmiyet taşır.

Selenyum ne işe yarar?

selenyum ne işe yarar
selenyum ne işe yarar

Selenyum hücre çoğalmasına yardımcı olan; göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için mühim bir elementtir Hayatta kalmak için oksijene gereksinim duyar, soluk alırken oksijen soluruz ama oksijen beden için bunun yanı sıra riskli bir maddedir, zira molekülleri ekstrem reaktif hale getirebilir. Oksijen içeren moleküller ekstrem reaktif hale gelince de etraflarındaki hücre yapılarına zarar vermeye başlayabilirler.

Kimyada oksijenle alakalı bu istikrarsız hale “oksidatif gerilim” adı verilir. Selenyum oksijen moleküllerinin ekstrem reaktif hale gelmesini engel olan bir grup besinle beraber fiilen oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Oksidatif gerilim kan damarı hasarının kaynağı olarak gösterildiği gibi pekçok kalp hastalığı halinde dahi düşük selenyum kullanımının hastalığa katkısı olan bir etken olduğu saptanmıştır.

Benzer şekilde oksidatif gerilimin eklemlerin içine ve çevresine zarar verdiği romatoid artirit hastalığında dahi beslenmede selenyum eksikliği, hastalığa katkısı olan sebeplerden bir tanesidir. Ayrıca iyota ilave olarak selenyum dahi tiroit bezinin düzenli şekilde çalışması için mühim bir mineraldir. Tiroidin en aktif şekilde hormon üretebilmesi için selenyum yalnızca lüzumlu olmakla kalmaz, imal edilen hormon sayısını düzenlemeye de yardımcı olur. Busnlara ilave olarak selenyum, kanser önleyicidir.

Zarar görmüş hücrelerde DNA onarımı ve sentezini eyleme geçirir, kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Selenyumdan varlıklı besinler Özetle selenyum antioksidan olarak E vitamini ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve başka sıhhat problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır. Hücre çoğalmasına yardımcı olur. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için mühim bir elementtir.

Selenyum içeren besinler nelerdir, nasıl kullanılır?

selenyum ne işe yarar faydaları neler
selenyum ne işe yarar faydaları neler

Selenyum adını üstelik de daha evvela hiç duymadınız ama yaşamımız için olmazsa olmaz konumda bir mineral olduğunu biliyor muydunuz? DNA’mızdan bellek sağlığımıza kadar bedenimizin tüm organlarının gereksinim duyduğu selenyum sağlığımız için epey mühim bir rolü var. Marifetleri saymakla bitmeyen bu mineral eksikliği büyük sorunlara neden oluyor.

Selenyum çoğunlukla Brezilya fındığı, yumurta, turpgiller, tahıllar, et ve deniz ürünlerinde yer alır. Ay çekirdeği selenyum deposudur.
⦁ Vücuttaki oksidatif gerilimin azalmasına ilave olarak, bu öge birtakım kanser türlerinin tehlikesini azaltmaya yardım edebilir. Bu vaziyet, selenyumun DNA hasarını ve oksidatif stresi azaltma, bağışıklık sistemini ilave ve kanser hücrelerini tahrip etme kabiliyetine bağlanmıştır. Bazı incelemeler yüksek selenyum standardına sahip olmanın meme, akciğer, kolon ve prostat kanserleri de girmek üzere belli kanser çeşitlerine karşı savunduğunu meydana çıkardı.

⦁ Antioksidanlar, serbest radikallerin yol açtığı hücre hasarını engel olan bileşiklerdir.

Serbest radikaller günlük olarak vücudunuzda meydana gelen metabolizma gibi işlemlerin yan ürünleridir. Genellikle kötü bir rol alırlar, fakat serbest radikaller sıhhat için çok önemlidir. Vücudu hastalıktan güvenliğini sağlamak dahi girmek üzere mühim fonksiyonları yerine getirirler.

⦁ Selenyum destekleri yahut selenyum yönünden varlıklı besinlerin kullanımının artırılması, koroner kalp hastalığının önlenmesine yardım edebilir.
Selenyumun; iltihapla savaşma, kan akışını artırma, serbest aşırı oksidatif stresi azaltma ve antioksidan aktiviteye yardım etme yeteneği ile kalp sağlığına faydalı olabileceğine inanılmaktadır.

Selenyumun 8 yararı

selenyum ne işe yarar faydaları neler selenyum
selenyum ne işe yarar faydaları neler selenyum
 1. Çok kuvvetli bir antioksidan. Besinlerle kazandığımız selenyum, hücrelerimizi serbest radikallerin oksitleyici (paslandırıcı ve yaşlandırıcı, yıpratıcı) zararlarından korur.
 2. Bağışıklık gücünü artırıyor. Bu tesiri glutatyonu aktive ederek sağladığı düşünülür.
 3. Tiroit sağlığının en büyük arkadaşı. Tiroidi otoimmün saldırılara karşı korur. Bu sayede haşimato hastalığını engeller.
 4. Kanser tehlikesini azaltıyor. Özellikle meme, kalın bağırsak ve prostat kanseri tehlikesini azaltır. Bunu DNA’yı serbest aşırı zararlarından koruyarak ve bağışıklığı güçlendirerek başarır.
 5. Kalp damar hastalığı ihtimalini düşürüyor. Bu üstün kuvveti inflamasyonu azaltarak başarır.
 6. Belleği destekliyor.
  Sinir sistemini oksidatif hasarlardan koruyarak Parkinson, Multipl skleroz, Alzheimer ihtimalini azaltabilir. Belleği destekler.
 7. Erkeklerde üreme gücünü artırabiliyor.
  Yeterli selenyum seviyeleri erkeklerde meni işlevlerini iyileştiriyor.
 8. Astımda dahi işe yarıyor.

Selenyum deposu besinler neler?

1- BALIKLAR: Hemen her balık, üstelik fazlası deniz ürünü (bilhassa istiridye) selenyum deposu. Balıkların içerisinde de şampiyoluk ton balığına ilişkin. 80 gr ton balığı günlük ihtiyacın yüzde 80’ini karşılayabiliyor.
2- ETLER: Koyun, kuzu, tavuk, culuk etleri de selenyum deposu besinler.
3- YUMURTA: Yumurta dahi olağanüstü bir kaynak. 2 büyük boy YUMURTA (100g) günlük ihtiyacın yarıya yakınını (yüzde 44) karşılayabiliyor.
4- KEÇİ PEYNİRİ: Mükemmel bir selenyum deposu.
5- AY ÇEKİRDEĞİ: 50 gramı dahi günlük ihtiyacın yüzde 60’ını karşılayabiliyor.
6- KURUYEMİŞLER ve BAKLİYAT: Bu kümeler dahi selenyumdan varlıklı besinler. Özellikle mercimek ve fındık bol selenyum içeriyor.
7- MUZ: Meyvelerde önderlik muzda.

Yorum Yap

Yorum Yap